A. Nevzat ÖZGÖRKEY

(1924-2010)

Türkiye’nin en prestijli ve saygın girişimcilerinden ve iş adamlarından biri olarak anılan Nevzat Özgörkey, 1924 yılında İzmir’de doğmuştur. İş hayatına çok genç yaşlarda motor ithalatı ticareti ile başlamış, daha sonra uzun yıllar Milangaz’ın Ege ve Akdeniz distribütörlüğünü yapmıştır. Ayrıca, Ege Biracılık’ın kurucularından olan Nevzat Özgörkey, uzun yıllar Efes Pilsen Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur. Ortakları ile birlikte 1967 yılında Coca-Cola’nın İzmir tesislerini İmbat Meşrubat Sanayi adı altında kurmuş ve bugünkü adıyla Coca-Cola İçecek şirketlerinin temellerini atmıştır.

1982 yılında Antalya’da, 1986’de İzmir Kemalpaşa’da, 1990’da Işıkkent’te, 1992 – 1993’de Romanya’da iki tane olmak üzere 6 fabrikayı devreye sokarak Coca-Cola’nın 1968 – 1998 yılları arasında tüm Ege ve Akdeniz operasyonlarını yürüten şirketlerde Başkan Vekili görevini üstlenmiştir. Ayrıca, 1992 yılında bugün Özgörkey Holding A.Ş.’nin önemli iş kollarından olan plastik ve 1993 yılında da meyve suyu konsantresi yatırımlarını yapmıştır. 1997 yılında çocukları Cemal Özgörkey ve Armağan Özgörkey ile beraber sermayesinin tamamı Nevzat Özgörkey ailesine ait olan Özgörkey Holding A.Ş.’yi kurmuştur. Nevzat Özgörkey, İzmir Atlı Spor Kulübü’nün kurucu üyelerindendir. Nevzat Özgörkey’in aşıladığı binicilik sevgisini, Cemal Özgörkey ve Armağan Özgörkey kazandıkları başarılar ile devam ettirmektedir.

Deneyiminizi iyileştirmek adına tarayıcınızda bazı veriler depolanmaktadır. İzin vermek için Gizlilik Sözleşmesi'ni kabul edebilirsiniz.
Sözleşmeyi Oku